Blog

23 marca, 2022

Kryptowaluty – trendy 2022

Każdy z nas chce i potrzebuje zarabiać. Najlepiej tak, żeby „zarobić, a się nie narobić”. Może się to wydawać marzeniem ściętej głowy i poniekąd tak jest, jednak dzięki rozsądnemu inwestowaniu możemy osiągnąć przyzwoitą stopę zwrotu na przestrzeni lat. Jeśli dołączymy do tego procent składany, sprawa staje się jeszcze bardziej kusząca. Podobnie, jak kryptowaluty. Jak kształtują się ich trendy na 2022 rok? Przeczytaj ten tekst i zobacz, co może się z nimi stać.

Kryptowaluty – alternatywa dla papierów wartościowych

Od kilku lat na rynku coraz większą uwagę poświęca się kryptowalutom. Są to wirtualne instrumenty finansowe, których dokładne działanie opisaliśmy w innym tekście. Ich zachowanie jest podobne do kursów walut czy cen akcji, jednak są one zdecydowanie droższe. Za jednego Bitcoina trzeba obecnie zapłacić około 35 tysięcy euro (marzec 2022). Jednak to i tak nic w porównaniu z poziomem sprzed czterech miesięcy, kiedy jego wartość wynosiła rekordowe 58 tysięcy euro.

Jak zachowują się kryptowaluty?

Wpływ na cenę kryptowalut ma wiele czynników. Widać to choćby na wykresach przeszłych cen – pandemia koronawirusa znacznie obniżyła jego wartość. Jednak co wyróżnia kryptowaluty na tle innych aktywów to ich zmienność. Właściwie nie da się przewidzieć, co stanie się w najbliższym czasie. W ciągu nieco ponad roku cena Bitcoina wzrosła z około 8 tysięcy euro do 58 tysięcy. Stanowi to wzrost o 625%. Jest to wartość, do której trudno się zbliżyć papierom wartościowym. Dlatego wiele osób inwestuje w kryptowaluty – wizja szybkiego zysku jest bardzo kusząca.

kryptowaluty

 

Jednak szybki zysk to również ryzyko szybkiej straty. Wspomniany wyżej przykład pokazuje, że wystarczą dwa tygodnie (8-22 maja 2021), by Bitcoin spadł z 48 tysięcy na 28 tysięcy, co jest równe utracie 42% całkowitej wartości. Dlatego wciąż wśród profesjonalnych inwestorów toczą się spory czy kryptowaluty to dobry sposób lokowania pieniędzy. Jednak wszyscy, którzy w ten sposób zarobili mają już z pewnością wyrobione zdanie.

Trendy na 2022 rok

Zachowanie kryptowalut, jak pokazaliśmy już wcześniej, jest niezwykle zmienne. Dwa tygodnie mogą zarówno podwoić Twoje oszczędności, jak też zredukować je prawie do zera. Dlatego nie podejmiemy się próby dokładnego przewidzenia ich kursów na przestrzeni roku. Żyjemy w niezwykle złożonym świecie, który funkcjonuje na zasadzie naczyń połączonych. W jednym wypadku globalny kryzys pozytywnie wpłynie na kryptowaluty, w innym będzie dla nich gwoździem do trumny. Dodatkowo należy też wziąć pod uwagę regulacje prawne, które też mogą osłabić pozycję tych aktywów. Jeśli jednak gdzieś na świecie kryptowaluty zostaną zalegalizowane jako środek płatniczy, ich cena może znacznie podskoczyć.

kryptowaluty
About Krystyna Jaworska

Leave a Reply